-
Inferno nahrazuje Dust 2 0
-
IEM Katowice: Fnatic vítěz... 0
-
TOP 20 CSGO hráči 0
-
Tým EnVyUs vyhrává! 0
-
Dota The International 201... 0
-
Dota 2 již brzy v novém! 0
-
The International 2015 0
- Archiv
-
eE.valvi 10 01:02
-
SGT.Danky 02:01
-
RIIJK POOL "B&q... 02:01
-
Rundy88CZE 02:00
-
Kelda 02:00
-
Ciprinho27 "P&q... 03:00
-
JesusDebarr 05:00
- Všechny zápasy


Vážení čtenáři, máme tady další velmi zajímavou recenzi. Tentokrát se jedná o novinku na trhu Stronghold Crusader 2. Jaké dojmy z této hry sepsal Michal Cemper z portálu Battleforce.cz se můžete dočíst v další části novinky.
Nad, svého času téměř nejpopulárnější, RTS sérií Stronghold a Stronghold Crusader se již dlouhodobě stahují mračna. Fanoušci za poslední opravdu povedený díl považují právě Stronghold Crusader, který ovšem vyšel již před dvanácti lety. Tento díl následovala řada spíše nepovedených titulů, které čerpaly z podstaty série, ale sbíraly spíše podprůměrná hodnocení.
Není proto divu, že hráčská obec k ohlášení dalšího dílu série, tedy Stronghold Crusader II, přistupovala poněkud skepticky a s odstupem. Zveřejňované materiály sice vyznívaly slibně, jenže co ty znamenají v případě akčního a dynamického žánru, jakým real-time strategy bezpochyby je? Zároveň si však všichni uvědomovali, že má-li něco napravit pošramocenou pověst studia FireFly, musí to být právě tento díl. Jinak to má toto studio sídlící v Londýně spočítané.
Série Crusader se od klasického Strongholdu odlišovala hlavně v kulisách. Zatímco ve Strongholdu jsme se proháněli po zalesněných pláních, lovili králíky a srnky a český hráč si vůbec přišel jako doma, v Crusaderovi se scénář opírá o skutečné historické pozadí a vezme nás přímo na Křížové výpravy. Proti sobě tak stojí (zpravidla) dvě strany, uzurpátoři Evropy, kteří si přišli pro svoje křesťanství, a odhodlaní muslimové, kteří si svůj Jeruzalém chtějí ubránit, ať to stojí, co to stojí.
Zatímco se však první díl soustředil na dvě velké a poměrně dlouhé kampaně, jednu za křesťany a druhou za muslimy, Stronghold Crusader II tyto kampaně rozmělnil do několika menších. Každá taková kampaň má svoje vlastní a bohužel zcela zanedbatelné příběhové pozadí, vzhledem k tomu, že se ale kampaně dělí více méně podle soupeře, proti němuž bojujete, máme zde větší prostor pro seznámení se s bojovými praktikami té které postavy.
Pokud jste hráli minulé díly, některé z postav vám budou notoricky známé. Potkáme zde zbabělou Krysu, která nedělá rozdíly v tom, za kterou stranu zrovna bojuje, či chladně vypočítavého vlka. Vývojáři dali ovšem valé poměrně oblíbenému Praseti, jehož hlášky, respektive těžce srozumitelné chrochtání, se stalo ve své době mezi hráči RTS notoricky známým. Přibyly zde ovšem i nové postavy, například Sultana, což je taková ženská obdoba Vlka.
O tom, že to ve Firefly Studios myslí se Stronghold Crusader II vážně, svědčí i fakt, že pro hru vytvořili zcela nový engine Havok. Ten oproti dílům upravuje především destrukční model. Zatímco v původním Crusaderovi (i dalších Strongholdech) hradby prostě mizely, v Crusaderovi II kolem létají kameny, hradby se postupně bortí na jednotlivé kameny a při plných detailech vše vypadá velmi pěkně. To je ovšem i stěžejní problém, neboť všechno pouze vypadá pěkně.
Zatímco byste čekali, že padající kameny z hradeb budou vaše vojáky zraňovat, tak jednoduše vplují do země a nijak neinteragují s okolím. Takže jsme zase tam, kde jsme byli i v minulých dílech. Celkovému technickému pojetí ani nenapomáhá fakt, že pakliže chcete hru rozjet na plné detaily, rozhodně vám nebude stačit současná průměrná sestava. Na minimální detaily hra sice nevypadá zle, jenže možnosti nového enginu budete muset oželet.
Jenže enginem novinky končí. V případě Crusaderu II vývojáři spíše osekávali. Podstata Stronghold vždy tkvěla ve stavění, dobývání či bránění hradu. K tomu jsme zde měli poměrně široké spektrum prostředků. Sem nože vývojářů zasáhly nejvíce. Sebrány byly například vodní příkopy, které v prvním díle tvořily základ správné obrany hradu. Stejně tak dopadly i dobývací věže. Ostatně za své vzali všichni inženýři, kteří již nyní nejsou potřeba ke stavbě dobývacího arzenálu.
Změny se ovšem dotkly i věcí, které na bitvy nemají přímý vliv. Celková administrativa hradu se smrskla na vybírání daní, příděly jídla a piva a dodávání svíček do kostelů. Tatam jsou šibenice, které dokázaly vaše poddané vyburcovat k nadlidským výkonům. Nedočkáte se zde ovšem ani zahrad, do kterých dělníci chodili rozjímat namísto práce.
Oproti předešlému dílu je jiné i celkové rozdělení poměrů surovin. Jestliže vývojáři chtěli reflektovat současnou ekonomickou situaci, celkem se jim zadařilo. Všechno zdražilo. V nedohlednu jsou časy, kdy mlýn stál třicet kusů dřeva, nyní si připravte rovných dvě stě kousků. Prodraží se i stavby masivních zdí, jedno pole hradeb s cimbuřím nyní stojí rovných sedm kusů kamene. Nutno dodat, že výkon dělníků je srovnatelný s minulým dílem. Nečekejte tedy, že nosí o poznání více dřeva či kamene.
Čím však vývojáři rozhodně potěší zkušené strategické harcovníky je obtížnost. Ta si v ničem nezadá s těmi nejtěžšími kousky na poli RTS. Zejména na začátku jednotlivých misí vám půjde hlava kolem a každé rozhodnutí bude mít svoje následky a dopředu lze pouze těžko odhadnout, jaká volba je ta správná. Tuto jinak poměrně příjemnou skutečnost degraduje fakt, že AI viditelně a bezostyšně podvádí. Vojáci nepřítele se automaticky spawnují na kraji map a váš soupeř se nemusí potýkat s budováním ekonomika a stabilnějšího města, na rozdíl od vás. To má za následek, že i výukové mise se pro vás často stanou nepřekonatelnou torturou (přiznávám se, Antiochii se mi prostě dobýt nepodařilo).
Hře nepřipadá ani fakt, že s optimalizací si vývojáři zřejmě nedělali velkou hlavu. V případě větších bitev, či jen dlouhodobějšího pravidelného vysílání většího množství vojáků se hra laguje, či přímo rovnou padá. Většina bugů se bohužel dotýká i multiplayeru, který je jinak poměrně slušně zvládnutý a co ztrácí deatmatch proti počítačovým soupeřům, to dohánějí souboje proti skutečným soupeřům. Hlavně po vydání hry byl multiplayer ovšem zcela nehratelný, neboť hra padala například i po napsání zprávy do hromadné konverzace.
Povedlo se tedy potenciálnímu spasiteli série dostat renomé FireFly opět mezi seriózně branná studia? Těžko. I tak je Stronghold Crusader II RTS, za které se studio nemusí stydět a optimističtější povahy ho mohou snadnou považovat za první vlaštovku, která by mohla sérii přivést zpět k životu. Nový engine dodává hře punc roku 2014, staré mechaniky ovšem (ve většině případů) zůstávají.
|